کنترل بوی بد در عادت ماهانه

با گرم شدن هوا و تعریق بیشتر، نه تنها باید نگران بوی بد بالا تنه خود باشید، بلکه به پایین تنه هم فکر کنید، به خصوص اگر در دوره عادت ماهانه به سر می برید. آیا واقعا جای نگرانی دارد؟ کنترل بوی بد در عادت ماهانه در بیشتر موارد کار ساده ای است و در مواردی نیز به رسیدگی پزشکی نیاز دارد.

آیا تغییر بوی واژن در دوره پریود طبیعی است؟

بله بدن شما در طول چرخه عادت ماهانه تغییر می کند. همانطور که میزان تخلیه خون تغییر می کند، سینه ها بزرگتر یا کوچک تر می شود، بوی واژن نیز تغییر می کند. این بدان دلیل است که بدن هورمون های متفاوتی تولید می کند که تخلیه خون و نیز بوی آن را تغییر می دهد. این امر کاملا طبیعی است. خونی که در دوره پریود از شما خارج می شود، جداره دیواره رحم است و مسلما متفاوت از خونریزی عادی از انگشت است. به همین دلیل ممکن است بوی متفاوتی هم داشته باشد.

آیا همه می توانند بوی بد را استشمام کنند؟

شاید خودتان از بوی متفاوت بدنتان شاکی باشید، اما نگران نباشید. همه گاهی دچار این حالت می شوند و به احتمال زیاد هیچ کس جز خودتان نمی توانید این بو را اشتشمام کنید. بهترین راه برای کنترل بوی بد در عادت ماهانه این است که به طور مرتب خود را تمیز کنید، پدهای بهداشتی را هر ۴ ساعت یک بار عوض کنید و اعتماد به نفس داشته باشید. بوی شما منحصر به فرد است و بخشی از زن بودن است. از آن خجالت نکشید.

چه زمانی بوی واژن نشانه وجود مشکل است؟

بوی قوی، بد و ناخوشایندی که متفاوت از همیشه است و همراه با درد یا هر گونه تغییر در عادت ماهانه است، می تواند نشانه خطر باشد. شما بهترین متخصص بدن خود هستید. اگر نگران چیزی هستید، سریعا به پزشک مراجعه کنید. پزشک می تواند خیال شما را راحت کند یا بهترین روش درمانی را برای حل مشکل به کار ببندد.

چرا دچار بوی بد در عادت ماهانه می شویم؟

زمانی که در دوره عادت ماهانه خون از بدن تخلیه می شود، در تماس با هوا قرار می گیرد و بوی خاصی می دهد. اما همان طور که شاید بدانید فقط خون نیست که از شما خارج می شود، باکتری، موکوس واژن، آب و بافت نیز در حال تخلیه است. یعنی ترکیبی از بوی رحم. با این حال، مانند هر چیز دیگری باید بو را نیز بررسی کنید. اگر متوجه شدید که بوی واژن شما از همیشه متفاوت شده است یا شدت یافته، سری به پزشک زنان و زایمان بزنید و اوضاع را بررسی کنید.

بهترین روش برای کنترل بوی بد در عادت ماهانه چیست؟

پد خود را عوض کنید:

در صورتی که خون مدت زیادی راکد بماند، بوی بدی از خود تولید می کند. برای کنترل بوی بد در عادت ماهانه اصلی ترین نکته تعویض به موقع پد است. به طور معمول هر ۴ ساعت باید پد خود را عوض کنید.

در صورتی که مشکل شما با پد حل نمی شود می توانید از تامپون استفاده کنید. تامپون باید هر ۸ ساعت عوض شود.

از محصولات معطر استفاده نکنید:

این محصولات pH واژن شما را تغییر می دهند و باعث تشدید مشکل می شوند. در پی استفاده از این محصولات خارش، سوزش و التهاب مشکلاتی است که به بوی بد نیز اضافه خواهد شد.

استفاده از صابون برای تمیز کردن آلت تناسلی نیز بیش از حد خشن است. استفاده از آب گرم برای تمیز کردن این ناحیه کافی است. اگر مایل به استفاده از صابون هستید، از صابون های بدون بو که برای پوست دست و صورت ساخته شده اند استفاده کنید.

هر روز دوش بگیرید:

برای کنترل بوی بد در عادت ماهانه هر روز حمام بگیرید. حمام گرفتن به هیچ وجه تداخلی با سلامت شما ندارد. نیازی به شستشوی داخل واژن نیست. این کار تعادل باکتریایی طبیعی واژن را از بین می برد و شما را مستعد عفونت های قارچی می کند.

لباس زیر و پد اضافی همراه داشته باشید:

همیشه آماده شرایط اضطراری باشید. در روزهای قاعدگی خود لباس زیر و پد اضافه همراه داشته باشید تا در صورت کثیف شدن آنها را عوض کنید. استفاده از لباس زیر نخی در این روزهای توصیه می شود. این لباس ها تبادل هوا را آسان تر می کنند. در طول دوره قاعدگی خود از لباس های گشاد استفاده کنید تا به واژن هوای بیشتری برسد و محیط آن مرطوب نماند.

تغذیه صحیح داشته باشید:

برخی از غذاها بوی بد دوره قاعدگی را تشدید می کنند. سیر، پیاز، فلفل، غذای سرخ کرده از این جمله هستند. اگر نمی دانید کدام غذا عامل اصلی بوی بد است، همه آنها را قطع کرده و به تدریج مصرف کنید تا عامل بوی بد در عادت ماهانه شناسایی شود.

آب بنوشید:

روزانه  6 تا ۸ لیوان آب بنوشید. نوشیدن آب به مقدار کافی، باعث می شود که آب از دست رفته بدن جبران شود. همچنین نوشیدن مقدار کافی مایعات و آب، به واژن کمک می کند تا سریع تر و راحت تر خود را پاک کند.

برند نوار بهداشتی خود را عوض کنید:

اگر استفاده از نوارهای بهداشتی معطر، منجر به سوزش ناحیه تناسلی شود، از مصرف آنها اجتناب کنید، زیرا این دسته از وسایل بهداشتی، علاوه بر سوزش می توانند منجر به بروز عفونت شوند و بوهای نامطبوعی در آن قسمت ایجاد کنند. در صورت ابتلا به سوزش و خارش اولین کار تغییر برند نوار بهداشتی است. اگر مشکل شما برطرف نشد، با پزشک زنان و زایمان تماس بگیرید.

موهای زائد را برطرف کنید:

موهای ناحیه تناسلی مکان مناسبی برای به دام افتادن بوی بد، رطوبت و تکثیر باکتریایی است. باکتری ها در واکنش به تعریق و رطوبت از خود بوی نامطبوع تولید می کنند. در دوره قاعدگی خود نسبت به بهداشت حساس تر باشید و هر چند روز یک بار موهای زائد ناحیه تناسلی را از بین ببرید.

با پزشک متخصص مشورت کنید:

در صورتی که اقدامات فوق کمکی به کنترل بوی بد در عادت ماهانه شما نکرد، با پزشک متخصص تماس بگیرید. درمان عفونت های واژن می تواند به حل مشکل کمک کند. برای این کار لازم است معاینه شوید و آزمایش پاپ اسمیر از شما گرفته شود.

2 برای این مقاله

  1. […] مدت و ترجیحا ایستاده انجام شود تا از ابتلا به عفونت و بوی بد قاعدگی جلوگیری شود. از نشستن کف حمام برای پیشگیری از انتقال […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *