لخته خون در قاعدگی: بررسی علل و درمان

برای اکثر زنان، لخته خون قسمتی از قاعدگی است. در واقع، لخته شدن خون طبیعی و لازم است. لخته کردن خون مکانیسم بدن برای جلوگیری از خونریزی شدید و مرگ است. لخته کلفتی که روی بریدگی دست ایجاد می شود نوعی پانسمان طبیعی برای زخم است. با وجودی که لخته خون در قاعدگی دقیقا همان لخته روی زخم بدن نیست، اما در اکثر موارد جای نگرانی نیست.

لخته خون در قاعدگی چطور شکل می گیرد؟

دوره قاعدگی شما زمانی شروع می شود که هورمون ها بدن را تحریک به ریختن دیواره رحم می کند و عروق خونی کوچک دیواره رحم شروع به خونریزی می کنند. در حالی که این خون در رحم منتظر می ماند تا از طریق سرویکس و واژن عبور کند، بدن ماده ضد انعقادی را تولید می کند که به شکستن خون و بافت کمک می کند تا عبور آن ساده تر شود. هنگامی که خون سریع تر از تولید ماده ضد انعقادی حرکت می کند، لخته خون در قاعدگی شکل می گیرد.

لخته خون در قاعدگی چه زمانی جای نگرانی است؟

لخته های قرمز تیره یا سیاه ممکن است در طی چند روز اول قاعدگی، به خوص اگر جریان خون سنگین باشد، دیده شود. به طور کلی، اگر لخته ها کوچکتر از یک سکه باشند و تعداد زیادی از آنها وجود نداشته باشد، نباید نگران باشید.

هنگامی که جریان قاعدگی شما سنگین تر است، لخته های خون عمدتا بزرگتر هستند زیرا میزان خون بیشتری در رحم وجود دارد. لخته های تشکیل شده معمولا رنگ قرمز بسیار روشن تری دارند، زیرا خون سریع تر از حفره رحم خارج می شود و زمانی برای تیره شدن نمی ماند.

این امر تا حدی علت درد بیشتر در صورت جریان خون بیشتر را توضیح می دهد. زیرا برای عبور لخته خون بزرگ تر، سرویکس باید کمی بزرگ تر شود که این باعث درد می شود.

 علت لخته خون در قاعدگی:

بسته به سن و سابقه پزشکی شما، هر کدام از عوامل زیر می توانند حجم جریان قاعدگی شما را افزایش داده یا باعث ایجاد لخته های بزرگتر از حد متوسط ​​شوند، از جمله:

فیبروئید های رحم که در واقع غده های غیر سرطانی در رحم هستند و بسیار رایج اند.

آندومتریوز، وضعیتی که در آن بافت اندومتری در خارج از رحم رشد می کند، معمولا بر روی لوله های تخمدان و تخمدان شما قرار می گیرد.

آدنومیوز، بافت آندومتر دیواره رحم به سمت دیواره ماهیچه ای رحم کشیده می شود. رشد این بافت های نابجا به طور نرمال در هر چرخه قاعدگی ادامه می یابد. در نتیجه این حالت، رحم متورم شده و پریودهای سنگینی اتفاق می افتد.

عدم تعادل هورمونی، از جمله کم کاری تیروئید، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) و یائسگی، می تواند چرخه های قاعدگی را نامنظم کند، که ممکن است منجر به تشکیل لخته خون در قاعدگی و خونریزی شدید از رحم شود.

سقط جنین، که ممکن است خیلی زود، قبل از اینکه حتی باخبر شوید، اتفاق بیفتد و منجر به تشکیل لخته خون در قاعدگی و خونریزی شدید می شود.

سرطان در رحم یا سرویکس که بعید است.

تشخیص بیماری های زمینه ای:

لخته خون در قاعدگی به خودی خود یک بیماری یا عارضه پزشکی نیست، بلکه بیشتر نشانه وجود یک بیماری زمینه ای دیگر است. پزشک با پرسیدن چند سوال به یافتن عامل زمینه ای کمک می کند:

  • چه زمانی برای اولین بار پریود را تجربه کردید؟
  • پریود شما چقدر طول می کشد؟
  • جریان خون چقدر سنگین است؟
  • آیا در طول زمان متوجه تغییر جریان خونریزی شده اید؟
  • خونریزی چه تاثیری بر روتین زندگی شما داشته است؟
  • آیا تا به حال باردار شده اید؟
  • آیا جراحی لگن یا رحمی داشته اید؟
  • آیا از روش های جلوگیری از بارداری، هر روشی، استفاده می کنید؟
  • آیا از داروی خاصی استفاده می کنید؟

سپس، پزشک معاینه لگن را انجام می دهد و دستور انجام آزمایشات دیگری را نیز می دهد. این تست ها عبارتند از:

آزمایش خون:

آزمایش خون عملکرد تیروئید و تعادل هورمونی را بررسی می کند. همچنین از آن برای تشخیص کم خونی نیز استفاده می شود که باعث تشدید خونریزی و احساس خستگی و ضعف در بیمار می شود.

تست پاپ اسمیر:

سلول هایی که از سرویکس گرفته می شوند برای بررسی تغییرات از نظر علت ابتلا به لخته خون در قاعدگی آزمایش می شوند.

سونوگرافی:

پزشک از آن برای بررسی وضعیت رحم از نظر ابتلا به فیبروئیدها یا اندومتریوز استفاده می کند.

نمونه برداری از آندومتر:

نمونه های بافت رحم گرفته می شود و برای بررسی سلول های غیرطبیعی مورد ارزیابی قرار می گیرد. در این روش، مقداری دچار درد و گرفتگی عضلات می شوید.

هیستروسکوپی:

در این روش، تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرید یا از بیحسی موضعی برای بیحس کردن ناحیه لگن استفاده می شود. پزشک از یک اسکوپ به همراه نور برای بررسی رحم جهت تشخیص پولیپ ها و فیبروئیدها استفاده می کند.

MRI:

MRI با استفاده از آهنرباهای قدرتمند و امواج رادیویی تصویری از رحم شما می دهد. این روش کاملا بدون درد است.

درمان لخته خون در قاعدگی:

درمان لخته خون به معنی درمان عامل آن است. درمان به علت ایجاد لخته، شدت آن، سن بیمار، ترجیح وی، و برنامه او و همسرش برای بارداری در آینده بستگی دارد. درمان دارویی و جراحی رایج ترین روش درمان این عارضه است.

مکمل آهن، داروهای جلوگیری از بارداری، دستگاه IUD، قرص های ادویل یا موترین، هورمون درمانی، و داروهای آنتی فیبرینولیتیک به کنترل شدت و میزان خونریزی در قاعدگی کمک می کنند.

جراحی زمانی توصیه می شود که بیمار دچار پولیپ یا فیبروئید باشد و داروهای کمکی به برداشتن آنها نمی کند.

چه زمانی برای مشاهده لخته خون در بارداری باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورتی که خونریزی قاعدگی شما سنگین است و به تعویض چندین تامپون یا نوار بهداشتی در طول روز (کمتر از ۴ ساعت یک بار) نیاز دارید.

چنانچه خونریزی شما بیشتر از ۷ روز طول می کشد.

در صورتی که لخته خون در قاعدگی بزرگ تر از یک سکه است.

در صورتی که میزان لخته های خون غیر طبیعی است.

در صورتی که دچار درد شکمی شدید همراه با تهوع و استفراغ هستید.

در صورتی که در طول بارداری به ناگهان خون یا لخته خون مشاهده کرده اید.

منبع:

verywellhealth

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *