سوختگی پای نوزاد: آیا همه چیز تقصیر پوشک است؟

سوختگی پای نوزاد

پوست نوزاد معنی جدیدی به لطافت می دهد. اما درون پوشک، همین پوست می تواند به سرعت دچار قرمزی و التهاب شود که اصطلاحا به سوختگی پای نوزاد در اثر پوشک مشهور است.

تمام نوزادان در طول عمر خود دچار التهاب و قرمزی پوست می شوند. اما سوختگی پای نوزاد در برخی از آنها به نحوی است که انگار از بین نمی رود و بیش از حد ملتهب است.

در این موارد باید از روش هایی استفاده کنید که از اقدامات پیشگیرانه فراتر است.

چه چیزی باعث سوختگی پای نوزاد می شود؟

سوختگی در بیشتر موارد به یکی از دلایل زیر است:

آلرژی:

پوست نوزاد شما ممکن است در اثر عطر، صابون یا پوشک دچار این حالت شده باشد. نوزاد ممکن است به لباس ها، دستمال مرطوب یا کرم های کودک نیز آلرژی دشته باشد. اگر به تازگی برند یکی از محصولات فوق را تغییر داده اید و متوجه التهاب پوستی در نوزاد خود شده اید، احتملال واکنش آلرژیک وجود دارد.

استفاده از آنتی بیوتیک:

اگر نوزاد شما به دلیل ابتلا به بیماری در حال مصرف آنتی بیوتیک است، باید بدانید که این دارو باکتری های خوب را نیز علاوه بر باکتری های مضر از بین می برد. احتمال رشد قارچ نیز در این شرایط بیشتر است. در صورتی که شیردهی می کنید  و به دلیل بیماری آنتی بیوتیک مصرف می کنید، نوزاد در معرض احتمال ابتلا به راش پوستی قرار دارد.

عفونت:

در صورتی که سوختگی درمان نمی شود، احتمال ابتلا به عفونت قارچی می رود. پوشک نوزاد محیط گرم، مرطوبی است که به طور طبیعی برای رشد و تکثیر باکتری و قارچ ایده آل است. در این حالت پوست با نقطه یا جوش های قرمز پوشیده می شود.

التهاب:

رطوبت، خیسی و اسیدی بودن ادرار و مدفوع نیز می تواند باعث سوختگی پای نوزاد شود. این امر به خصوص در صورت ابتلا به اسهال بیشتر رخ می دهد. معمولا کودکان با شروع رشد دندان های شیری به دلیل به دهان بردن اجسام مختلف، دچار اسهال و سوختگی پا می شوند که مراقبت و توجه بیشتر مادر را می طلبد.

سوختگی پای نوزاد باعث می شود که تعویض پوشک برای او دردناک شده و کودک با گریه و بی قراری به آن پاسخ دهد.

شروع تغذیه با غذای جامد:

گاهی اوقات سوختگی پا به دلیل تغییر رژیم غذایی و شروع به تغذیه با غذاهای جامد است. این حالت، طبیعی است و به زودی با عادت کردن نوزاد به رژیم جدید برطرف می شود.

درمان سوختگی پای نوزاد:

تمیز کردن پایین تنه و خشک نگه داشته آن اصلی ترین درمان سوختگی است.

سعی کنید:

پوشک را با اولین نشانه های خیس شدن عوض کنید.

پایین تنه نوزاد را با آب بشویید و به خوبی با پارچه تمیز و لطیف خشک کنید.

اجازه دهید پوست با گردش هوا خشک شود.

پس از هر بار تعویض پوشک، کرم مخصوص سوختگی پای نوزاد که حاوی زینک اکسید باشد را به پای او بزنید.

اگر این روش های درمانی اثر نکرد، پزشک اطفال می تواند کرم موضعی مناسبی را برای شما تجویز کند. ابتدا پزشک پای نوزاد را از نظر ابتلا به بیماری های قارچی معاینه خواهد کرد. در صورت لزوم از پوست نمونه برداری می شود.

 کرم های تجویز شده برای راش پوستی مقاوم به درمان عبارتند از:

  • کرم هیدروکورتیزون
  • کرم ضدقارچ
  • آنتی بیوتیک موضعی

درمان های خانگی سوختگی پای نوزاد:

تا زمانی که داروهای تجویز شده اثر کند، می توانید از روش های خانگی زیر نیز کمک بگیرید:

با اولین نشانه ها دست به کار شوید:

همواره هنگام تعویض پوشک به وضعیت پوست نوزاد خود دقت کنید. با اولین نشانه های سوختگی درمان را با کرم های حاوی زینک اکسید شروع کنید تا از بدتر شدن شرایط و طولانی شدن دوره درمان جلوگیری کنید. اگر کودک شما دچار اسهال شده است، منتظر شروع نشانه های سوختگی نباشید و پای او را با لایه ضخیمی از کرم حاوی زینک اکسید بپوشانید تا از پوست در برابر مدفوع محافظت کنید. کرم های حاوی لانولین، کالاندولا و آلوئه ورا نیز برای التهاب پوست مفید هستند و همگی جز مواد طبیعی هستند.

چطور کرم بزنیم؟

اگر نوزاد شما دختر است مراقب باشید که کرم وارد واژن نشود. کرم را روی کشاله ران و قسمت های بیرونی آلت تناسلی بمالید. ورود پماد به واژن می تواند باعث ابتلا به عفونت قارچی، عفونت مجاری ادرار و دیگر اختلالات دستگاه تناسلی شود.

به باسن و اطراف مقعد نوزاد نیز کرم بزنید، اما مراقب باشید وارد مقعد نشود.

تماس دست شما با پوست ملتهب شده نوزاد باعث گریه و بی قراری می شود. این کار را به سرعت انجام دهید. 

اگر نوزاد شما پسر است، ختنه شدن یا نشدن او اهمیت دارد. اگر نوزاد ختنه نشده است، پوست بیرونی را دستکاری نکنید. اگر نوزاد ختنه شده است، از ورود کرم به سوراخ مجاری ادراری پرهیز کنید.

برخی از نوزادان دارای چین خوردگی در کشاله ران خود هستند. چین ها را به خوبی تمیز کنید و بین آنها را با کرم بپوشانید.

پای کودک را باز بگذارید:

زمانی را در طول روز به باز گذاشتن پای نوزاد اختصاص دهید تا پوست با هوا خشک شود. می توانید زیر کودک یک زیر انداز جاذب و ضد آب بیاندازید و اجازه دهید پای نوزاد به مدت یک ربع در معرض هوای آزاد قرار داشته باشد. پس از بستن پوشک نوزاد، نیز سعی کنید آن را شل ببندید.

پوشک بزرگتری انتخاب کنید:

پوشک های تنگ رطوبت را در نزدیکی پوست کودک نگه می دارند و سوختگی را تشدید می کنند. هر زمان که احساس کردید پوشک برای نوزاد تنگ شده است، از سایز بزرگ تر استفاده کنید. وجود خط قرمز کش دور کشاله ران نشانه تنگ شدن پوشک است. در این دوره، پوشک کودک را در طول شب نیز عوض کنید تا رطوبت پوست کمتر شود.

چه زمانی باید برای سوختگی پای نوزاد به پزشک مراجعه کرد؟

در صورتی که پس از چند روز درمان خانگی راش پوستی از بین نرفت، با پزشک اطفال تماس بگیرید. دیگر نشانه های رسیدگی پزشکی به این موضوع عبارتند از:

  • خونریزی، تاول و خارش پوست
  • تب همراه با راش پوستی
  • درد و بی قراری نوزاد هنگام ادرار و مدفوع

خوشبختانه، سوختگی پای نوزاد عارضه است که به درمان پاسخ می دهد. با کمی مراقبت به سرعت می توانید کودک خود را از درد و ناراحتی رها کنید.

2 برای این مقاله

  1. […] ایجاد درد در هنگام برقراری رابطه جنسی شوند و سلامت دستگاه تناسلی را تهدید کنند. زخم ناشی از جراحی لگن و برخی درمان های […]

  2. […] روش های قانع کردن سالمندان به استفاده از پوشک: […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *