حساسیت به نوار بهداشتی: علل، نشانه ها و درمان

استفاده از نوار بهداشتی گاهی با عوارض ناخواسته همراه است. حساسیت به نوار بهداشتی باعث خارش، تورم و قرمزی می شود. گاهی خارش می تواند حاصل حساسیت به ماده ای باشد که پد از آن ساخته شده است. در موارد دیگر ترکیبی از رطوبت و گرما باعث تجمع باکتریایی و التهاب می شود. فارغ از علت، درمان های متعددی برای درمان راش پوستی حاصل از نوار بهداشتی وجود دارد.

عامل حساسیت به نوار بهداشتی چیست؟

در بیشتر موارد، حساسیت به نوار بهداشتی حاصل تماس پوستی است. به عبارت دیگر پوست شما در تماس با چیزی در پد دچار ولویت یا واکنش آلرژیک پوست ناحیه تناسلی شده است.

پدهای بهداشتی بانوان عموما از لایه های معتددی از مواد مختلف ساخته شده اند. هر ماده می تواند به طور منحصر به فرد عامل حساسیت باشد.

لایه پشت:

لایه پشتی نوار بهداشتی معمولا از ترکیباتی به نام پلی الفین تشکیل شده است. از این ماده در لباس، نی و طناب نیز استفاده می شود.

لایه میانی جاذب:

لایه جاذب معمولا بین لایه پشت و لایه بالایی قرار دارد. این لایه از فوم جاذب و سلولز چوب، یک ماده بسیار جذب ساخته شده است. گاهی اوقات نیز ممکن است حاوی ژل جذب کننده باشد.

لایه بالایی:

لایه بالایی نوار بهداشتی یکی از لایه هایی است که اکثر اوقات با پوست شما در تماس است. نمونه هایی از اجزای لایه های بالایی عبارتند از: پلی الفین و اکسید زینک و پترولاتوم که اغلب در مرطوب کننده های پوست استفاده می شود.

چسب:

چسب ها در پشت پد قرار دارند و به چسبیدن پد به لباس زیر کمک می کنند. بعضی از نوارها با چسب های تایید شده توسط FDA، شبیه به چسب های ساختمانی، آماده شده اند.

عطرها:

بعضی از تولید کنندگان علاوه بر این اجزاء از عطرها نیز در ساخت نوار بهداشتی خود استفاده می کنند. حساسیت به نوار بهداشتی در بسیاری از موارد به دلیل استفاده از مواد شیمیایی و عطرهاست.

به غیر از علل مربوط به نواربهداشتی، برخی فاکتورهای بدن خود فرد نیز در ابتلا به حساسیت به نوار بهداشتی موثر هستند. کسانی که دچار تعریق بیش از حد هستند، بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به التهاب پوستی هستند. وجود هرگونه رطوبت در ناحیه آلت تناسلی احتمال ابتلا به قارچ را تشدید می کند.

چاقی عامل دیگری است که می تواند حساسیت به نوار بهداشتی را ایجاد یا تشدید کند. وجود لایه های متعدد پوست، رطوبت را در ناحیه حبس می کند.

درمان حساسیت به نوار بهداشتی:

برند نوار بهداشتی خود را عوض کنید.

درمان حساسیت به نوار بهداشتی به آزمون و خطا نیاز دارد.

از پدهای فاقد عطر استفاده کنید.

از لباس زیر پنبه ای گشادتر برای کاهش اصطکاک بین پوست و نوار بهداشتی استفاده کنید.

در صورتی که پوست شما سوخته است، یک لایه هیدروکورتیزون روی پوست ناحیه تناسلی خود بمالید. از مالیدن کرم به داخل کانال واژن خودداری کنید.

نوار بهداشتی خود را به طور مرتب تعویض کنید تا از مرطوب شدن و افزایش حساسیت به نوار بهداشتی پیشگیری کنید.

هر گونه التهاب پوستی را به محض مشاهده درمان کنید. عدم درمان حساسیت و التهاب می تواند باعث عفونت قارچی شود. درمان عفونت قارچی بسیار دشوارتر از التهاب پوست است.

می توانید از پودر بهداشتی بانوان برای خشک نگه داشتن پوست آلت تناسلی خود استفاده کنید.

در دوره قاعدگی خود سعی کنید تا حد امکان کمتر از صابون استفاده کنید. استفاده از آب برای تمیز کردن ناحیه تناسلی کافی است. پس از هر بار شستشوی ناحیه تناسلی، محل را به طور کامل خشک کنید.

نوع نوار بهداشتی را با توجه به حجم خونریزی خود انتخاب کنید. انواع مختلفی از نوار بهداشتی در بازار وجود دارد که بسته به حجم خونریزی برای بانوان تولید شده اند. در روزهای آخر قاعدگی خود که حجم خونریزی کمتر است، از پدهای لکه بینی یا دستمال نازک استفاده کنید.

لباس زیر خود را زیر آفتاب خشک کنید و آن را با اتو کردن ضدعفونی کنید.

همیشه در کیف خود نواربهداشتی و لباس زیر اضافه داشته باشید.

از پوشیدن شلوارهای تنگ و پلاستیکی که هوا در آنها رد و بدل نمی شود خودداری کنید. در دوره قاعدگی خود سعی کنید تا حد امکان از دامن های گشاد استفاده کنید.

اگر حساسیت به نوار بهداشتی درمان نشد، به پزشک مراجعه کنید.

درمان حساسیت به نوار بهداشتی چقدر طول می کشد؟

در صورتی که به محض مشاهده التهاب پوستی اقدام به درمان کنید، انتظار می رود حساسیت ظرف مدت دو تا سه روز از بین برود. راش پوستی درمان نشده می تواند جدی تر شده و درمان آن بیشتر طول بکشد.

پیشگیری از حساسیت به نوار بهداشتی در آینده:

اگر به استفاده از برند عامل حساسیت ادامه دهید، راش پوستی می تواند مشکلات زیادی برای شما ایجاد کند. برای پیشگیری از حساسیت به نوار بهداشتی در آینده:

از نوار بهداشتی تمام پنبه ای استفاده کنید که دارای عطر و چسب نیست. اگر پوست حساسی دارید می توانید از پدهای پارچه ای استفاده کنید. با رعایت نکات استفاده از پد بهداشتی پارچه ای می توانید تا حد زیادی به بهداشت قاعدگی خود کمک کنید.

روش های دیگر جذب خون مانند فنجان های قاعدگی یا تامپون را امتحان کنید.

پد بهداشتی خود را به دفعات بیشتری تعویض کنید.

برای پیشگیری از عفونت قارچی، از کرم ضد قارچ درست قبل از شروع قاعدگی خود استفاده کنید.

موهای زائد ناحیه تناسلی را قبل از شروع قاعدگی اصلاح کنید. وجود مو می تواند به احتباس رطوبت و تکثیر باکتریایی کمک کند.

برند باکیفتی را انتخاب کنید. سلامت شما با سلامت جامعه گره خورده است. استفاده از نوار بهداشتی بی کیفیت می تواند شما را دچار مشکلات متعدد زنان و زایمان کند. اگر مشکل شما با یک برند ادامه یافت، به تعویض برند ادامه دهید تا زمانی که احساس راحتی و آرامش داشته باشید. پدهایی را انتخاب کنید که نرم و لطیف هستند و ترجیحا مشبک نیستند. استفاده از نوار بهداشتی می تواند برای تسکین حساسیت به نوار بهداشتی مفید باشد. این پدها برای پوست های حساس تهیه شده اند و هر چند گران تر هستند، اما به دلیل فقدان عطر، رنگ، و مواد شیمیایی با راحتی بیشتری در هنگام استفاده همراه هستند.

منبع:

healthline

1 نظر برای این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *