ترشحات واژن: طبیعی و غیر طبیعی

آیا تفاوت بین ترشحات طبیعی و غیر طبیعی واژن را می دانید؟ ترشحات واژن بخشی طبیعی از زندگی یک زن هستند، اما گاهی تغییر در آن می تواند نشانه یک مشکل باشد. نگاهی به انواع ترشحات واژن خواهیم داشت و ترشحات غیرطبیعی را بررسی خواهیم کرد.

یک واژن طبیعی:

کارکرد اساسی واژن این است که از بیرون بدن شما راهی به رحم و دیگر بخش های دستگاه تناسلی باز کند. pH طبیعی و اسیدی واژن به عنوان سپری در برابر عفونت عمل می کند و توسط باکتری های خوب و طبیعی واژن ایجاد می شود.

در یک روز طبیعی، واژن شما با تولید ترشحات موکوسی شفاف خود را تمیز می کند و سالم نگه می داد. تعادل طبیعی واژن با هر چیزی که با محیط طبیعی آن تداخل داشته باشد، از بین می رود.

ترشحات واژن: طبیعی

در ابتدا لازم است بدانیم که تمام زنان ترشحات واژن دارند. غده های واژن و سرویکس مقدار کمی مایع تولید می کنند که هر روز از بدن شما خارج می شوند و با خود سلول های مرده را حمل می کنند.

ترشحات واژن به تمیز شدن آن کمک می کند و آن را مرطوب و عاری از عفونت نگه می دارند. ترشحات واژن بوی بدی ندارند، در واقع اصلا بویی ندارند. زمانی که ترشحات طبیعی واژن روی لباس زیر شما خشک شوند، شفاف یا شیری رنگ به نظر خواهند رسید.

عواملی که می توانند تعادل طبیعی pH واژن را تحریک و منجر به عفونت واژن شوند عبارتند از:

  • دوش واژن
  • محصولات بهداشتی زنانه
  • آنتی بیوتیک ها
  • بارداری
  • دیابت

پریود چه تاثیری بر ترشحات واژن دارد؟

چرخه قاعدگی شما تاثیر مهمی در نوع ترشحات واژن در طول ماه دارد. از نیمه پریود، شاهد افزایش طبیعی در میزان ترشحات شفاف واژن خواهید بود. این خیسی و ترشحات شفاف نشانه تخمک گذاری هستند. این زمانی است که می توانید باردار شوید.

آیا می دانستید احتمال ابتلا به عفونت درست قبل و در طول دوره قاعدگی بیشتر است؟ این بدان دلیل است که تعادل pH واژن در طول چرخه ماهانه تغییر می کند و باعث می شود سطح اسیدی آن درست قبل و در طول قاعدگی در کمترین سطح باشد.

ترشحات واژن: غیر طبیعی

تشخیص نشانه های غیر طبیعی اهمیت دارد زیرا می توانند نشانه ای از عفونت یا دیگر مشکلات سلامتی باشند. اگر شاهد ترشحات واژنی بودید که به طور ناگهانی یا تصادفی افزایش می یابند، می تواند نشانه ای از وجود مشکل باشد. نشانه خطر دیگر، ترشحاتی است که زرد یا سبز هستند. ترشح ضخیم و چسبناک نیز می تواند نشان دهنده وجود مشکل در واژن باشند.

برخی از نشانه های ترشحات غیرطبیعی واژن و عفونت عبارتند از:

  • تغییر در رنگ، قوام (گاهی ترشحات پنیری شکل) یا میزان ترشح
  • خارش، ناراحتی یا راش پوستی
  • سوزش واژن در زمان ادرار
  • وجود خون در زمانی غیر از پریود
  • بوی بد همراه با ترشحات زرد، سبز یا خاکستری

چنانچه دارای نشانه های فوق الذکر هستید، با پزشک زنان و زایمان خود مشورت کنید.

انواع ترشحات واژن نشان دهنده چه چیزی هستند؟

اگر ترشحات شما سفید تا زرد روشن است، ضخیم و چسبناک است، دچار خارش و سوزش واژن هستید، احتمالا دچار عفونت قارچی هستید.

اگر ترشحات شما سنگین تر از معمول است، آبکی و خاکستری است و بوی ماهی می دهد، دچار واژینوز باکتریایی هستید.

اگر دچار ترشحات واژن هستید که ناگهان افزایش یافته اند، زرد یا سبز هستند و بوی بدی دارند، هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید تا تحت درمان قرار گیرید.

عفونت های واژینال رایج:

واژینوز باکتریایی (BV): این شایع ترین عفونت واژن است که توسط باکتری ایجاد می شود. این عفونت با آنتی بیوتیک ها درمان می شود و به درمان های بدون نسخه برای عفونت قارچی پاسخ نمی دهد.

عفونت های قارچی واژن: عفونت های قارچی واژن نیز بسیار رایج هستند و درمان های بدون نسخه در دسترس هستند. با این وجود، هرگز تشخیص سرخود ندهید، مگر آنکه پیش از این پزشک تایید کرده باشد.

تریکوموناسیس: ترشحات به صورت کف و همراه با بوی بسیار بد و شبیه به بوی تخم مرغ فاسد از نشانه های تریکوموناسیس است که یک بیماری مقاربتی است.

کلامیدیا و سوزاک: افزایش ناگهانی در مقدار ترشحات می تواند نشانه یکی از این بیماری های مقاربتی مانند کلامیدیا یا سوزاک باشد که هنگام ادرار کردن، همراه با احساس سوزش است. پزشک هرگونه تغییرات در ترشحات واژن را مورد ارزیابی قرار می دهد. عفونت های واژن و بیماری های مقاربتی، معمولاً قابل درمان هستند.

فراموش کردن بیرون کشیدن تامپون که می تواند به شوک سمی خطرناکی تبدیل شود که جان زنان را تهدید می کند.

سایر بیماری های منتقله از راه جنسی (STDs) یا عفونت ها (STI ها) نیز محتمل هستند.

درمان:

درمان ترشحات واژن به علت زمینه ساز آن بستگی دارد. برای عفونت قارچی می توانید از کلوتریمازول بدون نسخه استفاده کنید، اما بهتر است پیش از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.

برای واژینوز باکتریایی، تجویز نسخه لازم است. معمولا، متخصص مترونیدازول واژینال را تجویز می کند.

در گذشته پنی سیلین داروی انتخابی برای درمان سوزاک بود. با این حال، گونه های جدید سوزاک به آنتی بیوتیک های مختلف، از جمله پنی سیلین مقاوم شده اند و در نتیجه درمان سخت تر شده است. سوزاک را می توان با تزریق سفتریاکسون به صورت داخل عضلانی یا با سفیکسیم خوراکی درمان کرد. آنتی بیوتیک های دیگری نیز ممکن است مورد استفاده قرار گیرد که به تشخیص پزشک بستگی دارد.

برای پیشگیری از ترشحات غیرطبیعی واژن، همیشه آلت تناسلی خود را کاملا خشک کنید. برای برقراری رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید. از خرید نواربهداشتی های معطر، مشبک و برندهایی که به آنها حساسیت دارید خودداری کنید. بهداشت قاعدگی و رابطه جنسی را جدی بگیرید و هر سال برای چک آپ زنان به پزشک مراجعه کنید. رابطه جنسی مکرر همراه با تخلیه منی در واژن نیز می تواند زمینه ابتلا به عفونت را در زنان افزایش دهد.

برای پیشگیری از عفونت های واژنی بهتر است از موارد زیر پرهیز کنید: استفاده از آنتی بیوتیک ها، پوشیدن لباس های غیر پنبه ای، پوشیدن شورت تنگ به هنگام ورزش کردن، استفاده از محصولات معطری که مخاط واژن را تحریک می کند و استفاده از داروهای پیشگیری از بارداری.

شناسایی ترشحات طبیعی واژن و نشانه های مشکل برای تمام زنان در تمام سنین اهمیت دارد. در صورت مشاهده هر گونه تغییر در ترشحات با پزشک خود تماس بگیرید.

منبع:

verywellhealth

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *