بهداشت قاعدگی: ارتقا سلامت زنان جامعه

بهداشت قاعدگی

سلامت زنان جامعه با سلامت کل جامعه گره خورده است. امروز می خواهیم سوالات مهمی را در رابطه با بهداشت قاعدگی مرور کنیم: شستن آلت تناسلی، نحوه استفاده از پدها، مبارزه با بوی بد و بسیاری دیگر.

آیا شستشوی ناحیه تناسلی ایرادی دارد؟

خون محیط مطلوبی برای رشد باکتری هاست و به همین دلیل توصیه می شود با هر بار تعویض پد ناحیه تناسلی خود را بشویید. اگر احساس بوی نامطلوب می کنید و به آب دسترسی ندارید، می توانید از دستمال مرطوب بدون بو برای تمیز کردن خود استفاده کنید.

پزشکان متخصص زنان و زایمان چه توصیه ای برای رعایت بهداشت قاعدگی دارند؟

آلت تناسلی عضوی است که خود را تمیز می کند. بنابراین بسیار مهم است که در فلور طبیعی آن اختلال ایجاد نکنید و این دقیقا همان کاری است که با استفاده از صابون و دیگر محصولات بهداشتی برای تمیز کردن خود انجام می دهید. برای رعایت بهداشت قاعدگی استفاده از آب گرم کافی است.

شستشوی ناحیه تناسلی باید از چه سمتی باشد و آب از چه جهتی روان شود؟

پاسخ صحیح از جلو به عقب است. ابتدا لابیاها را تمیز کنید، بعد به ناحیه پرینه بروید و در آخر مقعد را تمیز کنید. این روش احتمال انتقال میکروارگانیسم های پاتوژنیک و ورود ذرات مدفوع به ناحیه واژن را کاهش می دهد.

آیا باید داخل واژن نیز شسته شود؟

سیستم تناسلی زنان بسیار دقیق و سازمان دهی شده است و نیازی به تمیز شدن از داخل ندارد. به همین دلیل متخصصان سلامت زنان با هر ابزار یا روش بهداشتی که باعث از بین رفتن باکتری های ساکن در واژن می شوند مخالف هستند.

آیا استفاده از نوار بهداشتی های فوق جاذب که نیاز به تعویض کمتری دارند بهتر است؟

همواره نوار بهداشتی را متناسب با جریان خونریزی خود انتخاب کنید. اگر به قصد تعویض کمتر و صرفه اقتصادی بیشتر، از نوار بهداشتی های فوق جاذب برای جریان خون کم استفاده کنید، دچار عفونت، بوی بد ناحیه واژن و مشکلات دیگر خواهید شد. نوار بهداشتی باید حداکثر هر ۴ ساعت و تامپون هر ۸ ساعت تعویض شود.

آیا می توانم در دوره قاعدگی حمام بگیرم؟

هیچ دلیل ندارد که در دوره قاعدگی خود را از لذت حمام گرفتن محروم کنید. آب روان هیچ آسیبی به شما نمی زند. به دلیل باز بودن دهانه رحم، از تمیز بودن وان اطمینان حاصل کنید، زیرا در دوره قاعدگی سیستم ایمنی بدن شما بیشتر از قبل مستعد عفونت است.

آیا برای رفع بوی بد و رعایت بهتر بهداشت قاعدگی می توان از دئودورانت بهداشتی زنان استفاده کرد؟

دئودورانت بهداشتی زنان و اسپری ها مهم ترین عامل التهاب و تحریک واژن هستند که باعث خارش، قرمزی و تخلیه غیرطبیعی و سنگین از واژن می شوند.

در این دوره هر گونه تماس با موارد شیمیایی و محصولات حاوی بو شامل دئودورانت بهداشتی زنان باید به حداقل برسد. به جای آنها می توانید از دستمال مرطوب های فاقد مواد شیمیایی و بدون بو یا شستشو با آب کمک بگیرید.

برای رعایت بهداشت قاعدگی از چه نوع دستمال مرطوبی می توان استفاده کرد؟

می توانید به جای دستمال توالت از دستمال مرطوبی استفاده کنید که نرم تر، بدون الکل، بدون بو و دارای pH متعادل است. در غیر این صورت دچار التهاب پوست و غشای مخاطی خواهید شد.

pH مناسب برای محصولات بهداشتی زنان چقدر است؟

pH واژن به دلیل داشتن لاتو باکتری مفید در آن، اسیدی است. آنها از بدن در مقابل عفونت ها و سایر بیماری ها محافظت می کنند.

بسیاری از کارشناسان توصیه می کنند که شستن ناحیه تناسلی با استفاده از آب گرم بدون هیچ گونه مواد شوینده انجام شود و برخی از آنها استفاده از محصولات بهداشتی با pH اسیدی ۸/۳ را توصیه می کنند.

لکه های خون روی لباس زیر یا ملحفه با چه چیزی پاک می شود؟

در حقیقت، آب گرم برای این نوع لکه ها کار نمی کند. لکه های تازه را با آب سرد با استفاده از صابون معمولی (بدون کرم) بشویید. در صورتی که لکه پاک نشد، لباس زیر خود را دور بیاندازید.

آیا بعد از عوض کردن نوار بهداشتی باید دست های خود را بشویید؟

قسمت زیادی از نوار بهداشتی با ناحیه مقعد در تماس است و در صورت تاخیر در تعویض دچار تکثیر باکتریایی می شود.

برای رعایت بهداشت قاعدگی و جلوگیری از انتقال باکتری های روی نوار بهداشتی از طریق دستان به بدن، پس از تعویض نوار بهداشتی باید دست ها را بشویید.

عمر نوار بهداشتی ۴ ساعت است. آیا در طول خواب شبانه باید هر ۴ ساعت برای تعویض نوار بیدار شد؟

فعالیت شما در طول روز بیشتر و جریان خون سنگین تر است، بنابراین، نوار بهداشتی خون، عرق و پوست مرده بیشتری جذب می کند. این امر باعث می شود که نوار بهداشتی به بستر خوبی برای رشد باکتری ها تبدیل شود، به همین دلیل نوار بهداشتی باید هر ۴ ساعت یک بار عوض شود.

در خواب، عملکرد بدن کند می شود و از شدت خونریزی کاسته می شود. بنابراین استفاده از یک نوار در طول شب کافی به نظر می رسد.

برای پیشگیری از ابتلا به قارچ رعایت چه نکاتی ضروری است؟

بعد از شستشو خود را با دستمال خشک کنید. خیس بودن ناحیه تناسلی، پد نواربهداشتی و لباس زیر، محیط را برای رشد باکتری و قارچ مطلوب می کند. از لباس زیر نخی استفاده کنید تا تبادل هوا در آن به خوبی صورت گیرد. در دوره قاعدگی از دامن یا شلوارهای گشاد استفاده کنید تا جریان هوا بهتر شود.

هنگام دفع نوار بهداشتی استفاده شده، آیا باید آن را در دستمال پیچید؟

پد استفاده شده را در کاغذ بسته بندی پد جدید یا دستمال توالت بپیچید و دور بیاندازید. این کار به رفع بوی بد و پیشگیری از انتقال باکتری به محیط دستشویی کمک می کند.

آیا می توان نوار بهداشتی را در توالت انداخت؟

پایین فرستادن تمام انواع محصولات بهداشتی زنان باعث گرفتگی توالت و آلودگی محیط زیست می شود. بخش زیادی از نوارهای بهداشتی فاقد قابلیت حل شدن در آب هستند و در محیط زیست تا سال ها تجزیه نمی شوند. اگر در دستشویی سطل وجود ندارد، در بدترین حالت نوار را در دستمال بپیچید و با خود همراه ببرید تا در جای مناسبی دور بیاندازید.

3 برای این مقاله

  1. […] قاعدگی اهمیت پیدا می کند. در مطالب پیشین، در مورد اصول بهداشت قاعدگی توضیح دادیم که توصیه می کنیم آن را مطالعه کنید. در این […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *