انواع نوار بهداشتی: تنوع انتخاب

بهداشت جنسی نقش زیادی در سلامت زنان جامعه بازی می کند. بهداشت قاعدگی یکی از اصول بهداشت جنسی است که بخش زیادی از طول عمر یک زن را به خود اختصاص می دهد. در گذشته نوار بهداشتی به اندازه امروز رواج نداشت و زنان برای پیشگیری از نشت خون به لباس از پنبه و پارچه استفاده می کردند. ساخت نوار بهداشتی امروزی با استفاده از مواد جاذب، پنبه و الیاف مصنوعی و به صورت استریل باعث شده است که روش های قدیمی رواج خود را از دست بدهند. انواع نوار بهداشتی به راحتی در زیر لباس قرار می گیرند و مانع رسیدن خون به لباس می شوند.

انواع نوار بهداشتی:

نوار بهداشتی بارلدار و معمولی:

یکی از رایج ترین انواع نوار بهداشتی همین مدل است و معمولا برای استفاده روزانه است. چسبیدن نوار بهداشتی به لباس زیر باعث محبوبیت آن در بین بانوان شده است.

نوار بهداشتی مخصوص شب:

این نوع نوار بهداشتی در لایه های نازک و بلند برای پیشگیری از نشت خون در خواب استفاده می شود. پدهای شبانه معمولا بیشتر از زمان توصیه شده برای دیگر پدهای معمولی قابل استفاده هستند و از آنجا که در طول شب تعویض نمی شوند، قدرت جذب بیشتری دارند.

پدهای قابل شستشو:

پدهای قابل شستشو را می توانید از پارچه های کتانی درست کنید و از پرداخت هزینه برای انواع نوار بهداشتی راحت شوید. با استفاده از این پدها، زباله های کمتری تولید می شود و احتمال حساسیت و عفونت نیز کمتر خواهد شد.

پد را هر ۳ تا ۴ ساعت یکبار یا بسته به میزان خونریزی خود در زمان مناسب عوض کنید.

پس از هر بار تعویض، پد را بلافاصله با آب سرد و صابون بدون عطر بشویید. اگر لکه های روی پارچه پاک نشد، پد دیگر غیر قابل استفاده است.

برای جلوگیری از عفونت، پد را در آفتاب خشک کنید یا آن را اتو کنید.

احتمال نشت خون در صورت استفاده از پد پارچه ای وجود دارد. برای پیشگیری از نشت، از شورتواژن یا تینکس استفاده کنید.

فنجان قاعدگی:

فنجان های قاعدگی یکی از انواع محصولات بهداشتی دوره قاعدگی محسوب می شود که همانند پدهای قابل شستشو چند بار مصرف هستند. استفاده از این محصول برای دختران باکره امکان پذیر نیست اما بانوان می توانند به راحتی از آن استفاده کنند. شکل ظاهری آن همانند قیف است و خون در آن جمع می شود. پس از خارج کردن فنجان از واژن می توانید آن را شسته و دوباره استفاده کنید. بسته به میزان خونریزی، معمولا می توانید ده ساعت یک بار فنجان را تخلیه کنید. از آنجا که فنجان کاملا داخل بدن قرار دارد و خون به بیرون نشت نمی کند، به کاهش بوی ناخوشایند دوره قاعدگی کمک می کند. استفاده از آن برای برخی از بانوان دشوار است، اما با چند بار استفاده کاملا به آن عادت خواهید کرد.

هر فنجان می تواند حتی تا ده سال استفاده شود و داشتن یکی از آن برای هر نفر کافی است. بنابراین، تا حد زیادی از میزان تولید زباله و هزینه های مصرفی خانوار کاسته می شود. استفاده از این محصول به بررسی میزان خونریزی کمک می کند و بانوان می تواند در صورت تشخیص افزایش یا کاهش غیرعادی حجم خونریزی به پزشک مراجعه کنند.

نوار بهداشتی مشبک:

استفاده از رویه مشبک باعث افزایش قدرت جذب آن می شود. هر چند یکی از علل استفاده از رویه مشبک، افزایش طول مدت استفاده از نوار بهداشتی است، اما همین امر می تواند یکی از معایب آن باشد. این نوع نوار بهداشتی مانع رد و بدل شدن هوا می شود و به دلیل حبس رطوبت می تواند باعث ابتلا به عفونت و قارچ شود. رویه مشبک اجازه عبور یک طرفه خون را می دهد و برگشت پذیری را غیر ممکن می سازد. بنابراین، مصرف کننده رطوبت را حس نمی کند، اما میزان بروز حساسیت پوستی و خارش نیز در نوار بهداشتی مشبک بیشتر است.

نوار بهداشتی تینکس:

این نوع نوار بهداشتی در واقع به شکل لباس زیر است و دارای پد مخصوص است که به دلیل وجود لایه مشمایی مانع نشت خون به لباس می شوند. نوار بهداشتی تینکس نیز به دلیل عدم تبادل هوا باعث ابتلا به عفونت های قارچی می شود. ظرفیت جذب آنها بسیار بالاست و با شعار جذب رطوبت و ضد نشت به بازار عرضه شده اند. در روزهایی که حجم خونریزی شدید است، می توانید از این محصول به همراه یکی دیگر از انواع نوار بهداشتی استفاده کنید.

نوار بهداشتی معطر:

برخی از انواع نوار بهداشتی با عطر گیاهی و برخی دیگر با مواد شیمیایی معطر شده اند. برای استفاده از این نوع محصولات با پزشک خود مشورت کنید. بسیاری از بانوان با استفاده از آنان دچار حساسیت و خارش می شوند. اگر خونریزی شما بیشتر از ۵ روز است، این محصول گزینه مناسبی برای شما نیست، زیرا عطرها به طور بالقوه حساسیت زا هستند و بافت واژن شما نیز حساس است. به علاوه، برخی از بانوان حتی از احساس بوی عطر در اطراف خود در روزهای قاعدگی نیز احساس معذب بودن می کنند.

تامپون:

تامپون ها تیوب های نخی هستند که با استفاده از اپلیکاتور در واژن قرار می گیرند و خون قاعدگی را به خود جذب می کنند. وجود یک نخ در انتهای تامپون به خروج راحت آن از واژن کمک می کند. تامپون را می توان تا ۸ ساعت استفاده کرد. استفاده بیش از حد از آن می تواند باعث شوک سمی شود که بسیار خطرناک است.

نوار بهداشتی زایمان:

این نوع نوار بهداشتی در زندگی یک زن کمتر استفاده می شود چرا که تنها مخصوص روزهای پس از زایمان است. این نواربهداشتی با سایز بسیار بزرگ و قدرت جذب فوق العاده، برای جلوگیری از نشت خون پس از زایمان، سقط یا جراحی های زنان و زایمان طراحی شده است.

پدهای لکه بینی:

این نوع پد در اندازه های باریک و کوچک برای اواخر دوره قاعدگی استفاده می شود که حجم خونریزی کمتر است. این پدها به دلیل نازکی و حجم کم راحتی بیشتری برای زنان به همراه می آورند.

انتخاب بین انواع نوار بهداشتی باید بر اساس میزان خونریزی، بودجه مالی، حساسیت به محصولات مختلف و ترجیح فردی صورت گیرد. هیچ یک از این محصولات بر دیگری برتری منحصر به فردی ندارند و هر یک بسته به شرایط یک زن می توانند بهترین گزینه برای او باشند. انواع نوار بهداشتی در اشکال مستطیلی، باریک یا منحنی در سایز های کوچک و بزرگ عرضه می شوند و می توانید محصولی را انتخاب کنید که بیشترین تطابق را با شکل بدن شما داشته باشد.

منبع:

kidshealth

1 نظر برای این مقاله

  1. […] دلیل جایگزین سازگار با محیط زیستی برای تامپون ها و نواربهداشتی […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *